:: دوره 19، شماره 72 - ( بهار 1402 ) ::
جلد 19 شماره 72 صفحات 130-111 برگشت به فهرست نسخه ها
باورهای مابعدالطبیعی در مکتب معنادرمانی فرانکل و ارزیابی آن بر اساس آراء علامه طباطبایی (ره)
غلامحسین گرامی 1، رقیه یزدانی چهار برج2
1- استادیار گروه مبانی نظری اسلامی، دانشگاه معارف اسلامی. (نویسنده مسئول) gerami@maaref.ac.ir
2- دانش‌آموخته ارشد مدرسی معارف اسلامی گرایش مبانی نظری اسلام. Ryazdani69@yahoo.com
چکیده:   (558 مشاهده)
مکتب معنا‌درمانی به عنوان یکی از مکاتب روان درمانی‌ اگزیستانسیالیسم، توسط ویکتور فرانکل ابداع شد. اصلی‌ترین رسالت این مکتب تاکید بر اهمیت معنای زندگی و نقش بی بدیل آن در رهایی از خلا وجودی و پوچی در زندگی است. سه باور اصلی ما بعدالطبیعی این مکتب عبارتند از: اعتقاد به وجود خدا، دین و جاودانگی. تحقیق حاضر که به روش توصیفی ـ تحلیلی و از طریق منابع کتابخانه‌ای صورت‌گرفته پس از واکاوی دقیق باورهای مابعدالطبیعی مکتب فرانکل آنها را براساس مبانی فکری علامه طباطبایی(ره) ارزیابی می‌کند. سؤال اصلی تحقیق این است که مهم‌ترین باورهای مابعدالطبیعی مکتب معنادرمانی فرانکل چیست؟ و اشتراکات و افتراقات آنها نسبت به آموزه‌های اسلامی ـ بر مبنای آراء علامه طباطبایی ـ کدام است؟ یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد؛ تبیین نادرست و سطحی از مفهوم خدا و تنزل آن از مرتبه واجب الوجودی به مرتبه معنا دهنده‌گی محض، تعریف حداقلی از دین و نگاهی پلورالیستی و ابزارگرایانه به آن و عدم توجه به حقیقی بودن سعادت و تعابیر مبهم از جاودانگی از مهم‌ترین نقطه افتراق دیدگاه فرانکل و علامه طباطبایی در حوزه باورهای مابعدالطبیعی است.

شماره‌ی مقاله: 6
واژه‌های کلیدی: باور، مابعد‌الطبیعه، معنا‌درمانی، ویکتور فرانکل، علامه طباطبایی.
متن کامل [PDF 288 kb]   (184 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کلام جدید
دریافت: 1400/11/4 | پذیرش: 1401/12/24 | انتشار: 1402/3/28 | انتشار الکترونیک: 1402/3/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 72 - ( بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها